استیو جابز: مدیری پرخاشگر یا رهبری الهام بخش

طی تحقیقی جدید که در خصوص شیوه های مدیریت و راه کارهای درست مدیریت انجام می شود یکی از پرسش های مطرح شده این است که استیوجابز به دلیل شیوه ی جنگجویانه ی مدیریت خود از شرکت اپل اخراج شد ولی به عنوان یک مدیر خلاق و نمونه در تاریخ ماندگار شد و در یادها مانده است. در ادامه با اپل لند همراه باشید.

استیوجابز پس از درگیری با (جان اسکالی) مدیرعامل اپل در سال 1985 از شرکت خودش اخراج شد. پس از اخراج به او انتقاد می شد لجباز است و تمام تمرکز خود را بر روی پروژه محبوبش (مکینتاش) گذاشته است. در آن زمان فروش مکینتاش بسیار کم بود و ارزش سهام شرکت رو به سقوط بود.
از آن دوران زندگی استیو جابز که در فیلم زندگی نامه ی او (Steve Jobs 2015 ) نیز به تصویر کشیده شده است همواره به عنوان نمونه ای از سبک جنگجویانه ی مدیریت جابز یاد می شود. اما طبق تحقیقی جدید تمام این رفتارها در صورتی که سهام اپل سیر نزولی نداشت هرگز به اخراج استیوجابز ختم نمی شد. طبق این تحقیق اگر اپل سیری صعودی را پیش می گرفت مدیرعامل این شرکت هرگز توجهی به روش مدیریت جابز نمی کرد بلکه ممکن بود برای این شیوه مدیریت و پیشرفت شرکت تشویق هم می شد. رابرت بپس پروفسور مدیریت در دانشگاه جرج تاون که در حال تحقیق بر روی روش های کاری است؛ این نتایج را با وال استریت ژورنال به اشتراک گذاشته است.
رابرت بپس می گوید: رهبران شخصیت های پیچیده ای دارند و می توانند در آن واحد پیام های متفاوتی را ارسال کنند. در مورد جابز مدارک زیادی مبنی بر برخوردهای بد او با کارکنان وجود دارد. اما او با وجود این رفتارها نقش یک محرک را برای کارمندان خود بازی می کند جابز همواره تلاش می کرد که نتیجه ای بی نقص را از کارکنان خود دریافت کند.

با همه ی این تفاسیر همیشه مرز مشخصی بین انگیزش و برخورد زننده وجود دارد.
بپس ادامه می دهد: یک مدیر ( با توجه به شرایط و فاکتورهای مختلف ) می تواند به عنوان یک شخص تندخو یا مدیری با انگیزه معرفی شود.
مدیر سخت گیر در صورتی که بتواند نتایج مناسبی کسب کند به عنوان رهبری الهام بخش در یادها خواهد ماند. اما از طرفی دیگر اگر نتایج به شکلی دیگر رقم بخورد و ضعیف باشد از همان شیوه ی مدیریت به عنوان خشن و زننده معرفی می شود. نگاهی به شیوه ی مدیریتی استیوجابز میندازیم؛ مدیری که در طول زندگی کاری اش روش مدیریتی یکسانی را پیش گرفت شیوه ای متشکل از پرخاشگری با کارکنان و اسرار به کمال گرایی این شیوه ( برخلاف دهه ی ۸۰ میلادی که منجر به اخراج جابز شد ) در زمانی که اپل سیری صعودی داشت مورد قبول واقع شد و مورد تحسین هم قرار می گرفت.
موارد دیگری در قضاوت کردن یک مدیر دخالت دارند که شامل: میزان اعتماد کارکنان به مدیر و نظر همتایان مدیر و برداشت مدیران ارشد از طرز تفکر این مدیر می شود. بپس همچنان ادامه می دهد: بازخوردگی که از کرفرماها دریافت می شود نقش مهمی در این رابطه دارد حتی اگر بازخوردی که دریافت می کنید چندان مثبت نباشد؛ یک مدیر سخت گیر و جنگجو همچنان به عنوان یک مدیر محرک و موفق مطرح می شود.
در ادامه این توضیحات استیوجابز هم از این قاعده مستثنی نیست و همانطور که می دانید پس از روی کار آمدن مجدد او در کمپانی اپل او همچنان شیوه ی سخت گیرانه و زننده خود را داشت اما پس از آن اپل به موفقیت های بسیاری دست یافت که دیگر این شیوه ی مدیریت سخت به چشم نیامد و از جابز به عنوان مدیری لایق و الهام بخش یاد می شود. با بخش News اپل لند همراه باشید.

منبع:inc